Začíná se zeleným. Ale jak na to?

Začíná se zeleným je motto nebo chcete-li slogan, který najdete na řadě propagačních materiálů k Březovým lístkům. Je to, zdá se, celkem pochopitelné. Tahle věta totiž sděluje, že zelený je první stupeň Březového lístku, který by měl být udělen novému nositeli jako první. No jo, ale jak s udělování začít, když v mé organizaci nikdo Březové lístky nemá?

Matěj Zelinka – Worky se ptá Honzy Burdy – Tatanky, předsedy správní rady Galénova nadačního fondu, který se o Březové lístky stará.

Jak tedy začít? Představme si, že v mém oddíle nikdo žádný Březový lístek nemá a mám vedoucího, kterého bych rád, za jeho práci, odměnil. Co s tím?

Ono to vlastně není vůbec složité. To nejdůležitější na začátek je rozhodnutí. Máš v oddíle někoho, kdo si zaslouží ocenění? Super. Pojď se do toho pustit. Ze všeho nejdřív bych doporučoval se podívat na náš web www.brezovylistek.cz, kde najdeš pravidla udělovaní a všechny další podrobnosti. Pak potřebuješ udělovací dekret – diplom, který je k udělení nutný a odznak.

To už někomu může připadat celkem složité…

Ten dekret si můžeš na webu stáhnout v různých podobách připravený – jen doplníš komu a za co Březový lístek uděluješ – nebo si můžeš jakýkoliv vyrobit. Dekrety nemají žádný předepsaný vzhled. No a odznak si snadno objednáš v našem e-shopu. Díky spolupráci se Zásilkovnou neplatíš poštovné, takže si můžeš úplně v pohodě objednat jen jeden odznak.

Dobře. A co je to ta podpisová síla, o které se mluví v pravidlech?

Každý stupeň Březového lístku má svoji podpisovou sílu. Třeba třetí – tmavě modrý – má podpisovou sílu tři, devátý – černý – sílu devět a tak dále. A právě podpisová síla je důležitá pro každé udělení. K udělení Březového lístku je totiž potřeba minimálně desetinásobná podpisová síla. Tedy na dekretu pro udělení prvního stupně je potřeba mít podepsané lidi s podpisovou silou nejméně 10, na čtvrtý stupeň nejméně 40… 

No a to je právě ten problém. Když v oddíle nemám žádného nositele, jak seženu podpisy?

Často se stačí poptat kolem sebe. Na nějaké školení vedoucích, v jiné dětské organizaci ve městě… Pokud to nezafunguje, tak máme na webu kontakty na ambasadory Březových lístků v jednotlivých krajích, kteří rádi se vším pomohou a často mají u sebe i nějakou zásobu odznaků.

Takže když si seženu na dekret podpis někoho, kdo má bronzový březový lístek s podpisovou sílou 10, stačí mi jeden podpis.

Jako podpisová síla určitě. Pravidla ale říkají, že na dekretu musí být podepsáni minimálně tři lidé z nejbližšího okruhu oceněného. Ti ručí za to, že Březový lístek je udělován do správných rukou.

Březový lístek tedy může navrhovat někdo, kdo není nositelem?

V tom není žádný problém. Dokonce považuji za důležité, aby na dekretu byli popsáni třeba všichni členové oddílu – byť bez podpisové síly. To je přece super, když oceněný vidí, kdo všechno se svým podpisem k udělení připojil. A nemusí jít jen o první stupeň. To platí vždy. Jen je také potřeba dodržet minimální potřebný součet podpisové síly, o které jsme mluvili. 

Comments are closed.