Zdeněk Chroboczek – Hafan

* 21. 12. 1961

Nositel bronzového Březového lístku.

K přezdívce Hafan přišel mezi trempy za to, že dokonale plnil zadané úkoly. To mu zůstalo dodnes a tuto poctivost vyžaduje nejen u sebe, ale i u lidí se kterými pracuje. Trempink od roku 1976 rozšiřoval o jiné aktivity, příroda a historie, ale patřily na první místo.

Od 15 let byl instruktorem a jezdil na tábory. Pracoval jako zástupce vedoucího, později jako hlavní vedoucí na táborech. Organizoval soustředění a volnočasové aktivity pro veřejnost. Byl jedním z organizátorů akcí s názvem „Czwach“, pořádané Nemem-Miroslavem Hrabincem. V té době se seznámil s Janem Šimáně – Galénem a byly mu postupně uděleny první stupně Březových lístků. Pracoval ve vedení Duha Pegas, organizoval kurzy přežití v přírodě. Pomáhal Bobřici – Miroslavě Šimarové s organizací VVZ a celonárodních setkání v tehdejším DDM. Začal propagovat myšlenku Přátelství rozrůzněných.

 V roce 1991 se stal jedním z hlavních organizátorů akcí na hradě Helfštýn a zde taky vznikla myšlenka založení historického oddílu

V roce 2009 se sen stal skutečností a vznikl oddíl SSP – Společenství Severských pánů. Se vznikem oddílu souvisely také mezinárodní aktivity v Polsku a na Slovensku, propagace šermu a všeho s tím spojené. V oddíle SSP založil větev experimentální archeologie. Nadále pracoval ve vedení Přátel přírody, byl členem správní rady Galénovy nadace.

Pořádá akce na hradě Helfštýn: Středověk na dosah, Hrad Sovinec. Velký lukostřelecký turnaj, Zámek Tovačov, Setkání skupin historie na zámku Slapy, Středověké zkratky. Středověké tržnice. V rámci těchto aktivit hraje s kolegy pro veřejnost středověkou hudbu. Rád maluje a vystavuje obrazy, vyrábí věci z kůže a ze dřeva. Pravidelně lektoruje na CVVZ, s kolegy z oddílu pořádá besedy o středověku na školách i pro širokou veřejnost. Je spoluorganizátorem celorepublikových akcí s názvem: „Zažít město jinak“. Je hlavním organizátorem akcí s názvem „Stará řemesla“. Organizuje turnaje v lukostřelbě. K tomu všemu má ještě spoustu zálib a sběratelských úspěchů. Činorodost a obrovský záběr, to je on. Snad by se dalo říct – renesanční člověk.

Nositelem bronzového Březového lístku je od 11. 11. 2023

Sepsala Miroslava Šimarová – Bobřice

Comments are closed.