Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

V Krásné Lípě jsme udělili několik krásných březových lístků…

publikováno 4. března 2013

"Březový lístek je pro všechny účastníky Hnutí BL symbolem přátelství hřejícího za všech okolností, tedy i v časech, kdy je k nim osud nepříznivý, kdy jim právě slunce nesvítí." Tohle je psáno v pravidlech udílení BL a myslím, že nám to do Lípy sedlo opravdu přesně…

Měla jsem tu čest strávit několik krásných dnů na príma základně v Krásné Lípě s partou kamarádů z oddílu Duha Kapka Sokolov na jejich jarních prázdninách.

Pro mne byl jedním z nejsilnějších zážitků tohoto týdne páteční slavnostní večer. Členové oddílu se oblékli do krojů, nebo si vzali oddílová trička, vyvěsili oddílovou vlajku, sedli si v klubovně do kruhu…… a netrpělivě čekali na nás, vedoucí, až se usadíme za nima. :o) Když přišel Matěj s kytárkou a spoustou dalších věcí, mohla zábava vypuknout.

Prvně jsme se seznámili s trochou historie, vždyť na této základně trávil oddíl jarní prázdniny již po osmnácté! Následovalo předání oddílových šátků novým členům, na které plynule navázalo povídání o žlutém kvítku a březových lístcích. Nebylo to vyprávěno "jen tak" a v zápětí Matěj předal několik nižších stupňů, kterých se tentokrát opravdu urodilo dost… Myšák, jeden z nejstarších účastníků prázdnin a úžasný pomocník, bez kterého si Kapku nedokážu představit, dostal svůj první, zelený, lístek s krásným přáním ať v této práci dlouho vydrží. Svoji cestu začíná a já myslím, že velice dobře…

Následovalo ocenění Simči a Goofyho, kteří v oddíle působí jako rádci již delší dobu a stejně jako Myšák jsou neodmyslitelnou součástí. Simča je věčné sluníčko a nositel dobré nálady. Goofy je zase neodmyslitelnou pravou rukou v jakékoli práci. Bez obou by to bylo mnohem těžší. Opravdu jsou dobří! Od Matěje pak přišel ještě jeden březový lístek, který byl pro Mischel, Matějovu programovou pravou ruku, velkým překvapením. Právě ona byla oceněna třetím, tmavě modrým, březovým lístkem a z výrazu na její tváři se dal číst mix velké radosti a překvapení. Je opravdu úžasná a moc si BL za tu spoustu úžasné práce zaslouží.

Když Matěj udělil poslední lístek, měla následovat tradiční věta, zda někdo další, chce něco říct. Pro naše překvapení ji však tentokrát vynechal a začal povídat něco dalšího. Mischel se však hrdě přihlásila o slovo: "Matěji, můžeme ještě něco říct my?" To zase na druhou stranu překvapilo Matěje (pravda, není to moc běžné), ale pohotově souhlasil. :o)

V klubovně bylo šero a ticho… Mischel, Simča a Goofy si stoupli k sobě, a pak přišlo udělení posledního březového lístku tohoto večera.

"Březové lístky většinou bereme jako odměnu, někdy se ale dávají i jako podpora do další práce. Těžko se pracuje s dětmi, když Vás jedno takové zradí a ještě hůř to jde, když je tolik lidí proti Vám. Naštěstí tu ještě pořád jsou a byli lidé, kteří věří v dobro a stojí na Vaší straně. Takže jako malé ocenění za čtyři roky ztížené práce a jako velké povzbuzení do další práce a boje, bychom chtěli za všechny podepsané udělit Matějovi šestý stupeň březového lístku."

Bylo krásné sledovat výraz Matěje, kterého jsme tím, troufnu si říct, opravdu dostali… ale nešlo si nevšimnout, že i pár dětí, které vědí, měly slzy v očích. Myslím, že v těch několika minutách byla přítomnost přátelství doslova cítit ve vzduchu… Do této úžasné atmosféry nám všem Matěj slíbil, že bude bojovat dál… a já si zde troufnu za spoustu lidí napsat, že my budeme dál stát na jeho straně a v tom boji ho podporovat jak jen to půjde.

Nikdy jsem u předávání BL tak velký zážitek neměla. Bylo to nádherné a pro spoustu přítomných opravdu silné. Tedy…minimálně pro mne…

Večer se pak už odvíjel dále v oddílovém duchu… předali jsme prázdninová trička s krásným logem, hrálo se na kytaru, zpívalo…

Byl to prima večer…i týden… Díky za to!

TaMatěj

Zprávy z Březového lístku

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

2. května 2018
Aktualizace pyramidy – výzva Jsme si vědomi, že během let mohlo v pyramidě dojít k chybným, nedostatečným nebo duplicitním zápisům…..to se v takovém množství údajů stává……nicméně je potřeba občas provézt „jarní úklid“ a pokusit se vzniklé chyby napravit. Prosíme Vás tedy o kontrolu údajů osobních i Vaší organizace a nahlášení potřebných oprav. Všimnete-li si v pyramidě chybných nebo chybějících údajů a umíte nám s dohledáním údajů pomoci, napište mi, prosím………každá informace, obzvláště u starších nositelů, je pro nás velmi přínosná…. Děkujeme 😊
2. května 2018
Aktualizace pyramidy – změna Nově nebudeme aktualizovat pyramidu jednou za čas k nějakému datu, ale průběžně s každou nahlášenou změnou…….údaje v pyramidě tak budou stále živé a aktuální….. 😊

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: