Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Doplněk textu o Rudolfu Plajnerovi

publikováno 27. listopadu 2007

Skaut tělem i duší, mimoňský Jiří Řeháček-Balů, mi poslal pár řádek, které doplňují stručný, dříve otištěný popis činnosti náčelníka R. Plajnera po roce 1948 a 1969.

Balů píše: "Po roce 1948 nastala pro skauty složitá, náročná doba, vyžadující vysokou osobní statečnost. Pamatuji se, že br. Plajner nechtěl podepsat vynucované přihlášení Junáka do Národní fronty (sdružení tehdejších politických stran, odborů a dalších organizací, ovládané KSČ - pozn. Pg). To tehdejšího ministra Alexeje Čepičku natolik rozčílilo, že R. Plajnerovi při jednání s ním nečekaně uštědřil dvě facky. Ten mu jednu okamžitě "vrátil". Tehdy Junáci zaplatili z peněz svého ústředí zámeček ve Štiříně, bylo to ale málo. R. Plajner proto zbytek uhradil ze svých soukromých peněz."

Balů dále sděluje: "V roce 1970, po opětovném státním zákazu junácké organizace, jsme po posledních junáckých táborech rozváželi dopis br. náčelníka, nazvaný "Otevřeně - junácky". Díky tomuto dopisu nenechali mnozí vůdci své kluky a děvčata "na pospas ulici", ale začlenili je do organizací turistů, vodáků, táborníků, hasičů a dalších. Tam se dále věnovali "skautské mládeži". /Jen já jsem osobně navštívil tehdy 53 táborů./"

Děkuji Balůovi za doplňky.
Pegas 26/11 2007

Zprávy z Březového lístku

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

2. května 2018
Aktualizace pyramidy – výzva Jsme si vědomi, že během let mohlo v pyramidě dojít k chybným, nedostatečným nebo duplicitním zápisům…..to se v takovém množství údajů stává……nicméně je potřeba občas provézt „jarní úklid“ a pokusit se vzniklé chyby napravit. Prosíme Vás tedy o kontrolu údajů osobních i Vaší organizace a nahlášení potřebných oprav. Všimnete-li si v pyramidě chybných nebo chybějících údajů a umíte nám s dohledáním údajů pomoci, napište mi, prosím………každá informace, obzvláště u starších nositelů, je pro nás velmi přínosná…. Děkujeme 😊
2. května 2018
Aktualizace pyramidy – změna Nově nebudeme aktualizovat pyramidu jednou za čas k nějakému datu, ale průběžně s každou nahlášenou změnou…….údaje v pyramidě tak budou stále živé a aktuální….. 😊

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: