Březový lístek

Oceňování činnosti s dětmi a mládeží

Ze života

Evropská unie uvádí: Konec Hochů od Bobří řeky - vysvětlení

publikováno 4. září 2007

Čtenář těchto řádek se může zeptat: "Co má téma společného s děním v Hnutí Březový lístek?" Odpovídám: Velký počet nositelů Březového lístku se účastní organizování letních i zimních dětských táborů a téma je proto i pro ně neobyčejně zajímavé, posuďte sami.

Olomoučtí Tuláci slavnostně udělovali Březové lístky

publikováno 13. srpna 2007

Omluvte, prosím, 3 nepřesnosti v textu, uveřejněném 13. srpna. V následujícím znění jsou tyto chyby opraveny. Pegas 22. srpna 2007.

… Praská oheň … Jeho plameny mění barvy do všech možných odstínů červené, oranžové a žluté a osvětlují tváře indiánského kmene Tébiú, tj. nás, Tuláků z olomoucké Duhy. Indiánským kmenem budeme už jen chvilku, náš tábor končí. Zář ohně osvětluje jen táborový kruh, takže se zdá mnohem menší a jsme tak sobě blíž, těsně přimknuti. Na náčelnické lavici právě promlouvá náš "nejvyšší náčelník" Bigoněk k Poctám bojovníků. Stařešinové, šamanka a malí náčelníci jsou navíc ozářeni loučemi, takže je jim vidět víc do tváří. Je na nich už patrná únava jako vždy na konci tábora. Letos nám těch nejstarších zase ubylo. Všichni v kruhu jsou jaksi až moc vážní a pohledy upírají do ohně. Nevím co jim probíhá hlavou, ale asi jsou na tom stejně jako já. Myslím na to, jestli příští rok tady budu moci sedět zas, myslím na to, co máme za sebou, jaké to bylo a jak rychle to uběhlo. Připomenu si šílenou bouřku, velkou vodu, odplavený most, jak jsme si všichni "mákli", aby se do příjezdu dětí dalo všecko do pořádku. Ti nejmladší si určitě sáhli na dno svých sil. Jsem na ně pyšná. A na nás taky, vždyť je to naše škola. (Mám mezi nimi hned tři své dcery.) Myslím na Bigoňka, jak vše zvládl s rozvahou, a dokonce i uměl pochválit /což dělá málokdy/…

Březové lístky k výroči Skautingu

publikováno 31. července 2007

V historii našeho Junáka není snad vhodnější a slavnostnější příležitosti k udílení odznaků Březový lístek než je den, kdy vzpomínáme 100 let od rozhodnutí prvních skautů na světě, že se budou snažit bratrsky žít a dodržovat skautské zákony. Odznaky, kterým my u nás říkáme "Březové lístky díků", udělujeme jako poděkování za obětavou práci ve výchově mládeže. Získávají je ti, kteří jsou všem příkladem a dělají vždy něco prospěšného navíc, zejména pro ostatní.

O diplomech Březových lístků

publikováno 18. července 2007

Vývoj vytváření diplomů a zásad jejich obsahu

Do roku 1968 byly doklady o ocenění, nazývané DEKRETY, DIPLOMY apod., zhotovovány jen rukodělně na papíru, kartonu, březové kůře či kůži. Někdy byl "vyznamenanému" jako důkaz ocenění vkládán do jeho deníčku skutečný a usušený březový lístek. K později vyrobeným prvním kovovým odznáčkům spontánně vznikaly i dekrety, nesoucí někdy stylizovaný březový lístek se stužkovým nápisem JUN (rozuměj JUNIOR) /viz obrázek č. 2/.

Přezdívky Tuláků z Olomouce

publikováno 15. června 2007

Se zájmem jsem si přečetla povídání o přezdívkách a pokud to autorovi nebude vadit, přidám pár postřehů od nás - Tuláků z Olomouce… U nás jsou přezdívky "odjakživa" a je jen málo jedinců, kteří prošli tím naším činěním bez přezdívky…

Přezdívky nositelů Březového lístku IV. - literární zdroje přezdívek

publikováno 13. června 2007

Přezdívky Akéla (vůdce vlčí smečky), Baghíra (černý panther), Balů (moudrý medvěd, učitel zákonů džungle), Háthy (slon, pomáhající Mauglímu) a Mauglí - Žába (holé lidské mládě nalezené a vychované vlčicí) pramení z Kiplingovy, dnes již méně než za mých mladých let vyhledávané Knihy džunglí. Tarzan, hrdina knihy sepsané E. R. Burroughsem, také prožil život v divočině a mezi lidmi. Zato Galén, lékař odporující válce v nesmrtelném dramatu Karla Čapka, žil jen mezi lidmi. Jejich zfanatizované stádo ho ale ušlapalo právě ve chvíli, kdy Galénův cíl, odvrácení války, byl na dosah. O Havranovi a mamutech psal E. Štorch v románu z pravěku Lovci mamutů.

Přečtěte si starší články: 
 1 
 2 
 3 
 4 
 5 
 6 
 7 
   předchozí  další 

Zprávy z Březového lístku

12. listopadu 2019

Dovolujeme si pozvat všechny zájemce o dění v hnutí kolem Březových lístků a CVVZ na tradiční setkání QUO VADIS, které se tentokrát bude konat v Českých Budějovicích v termínu 17. - 19. 1. 2020.
Více zde.

12. září 2019

GALÉNŮV NADAČNÍ FOND POŽÁDAL O REGISTRACI OCHRANNÉ ZNÁMKY BL Proč? Čtěte v našem rozhovoru zde.

1. srpna 2018

V termínu od 10.-26.8.2018 nebude z důvodu dovolené probíhat distribuce BL ani aktualizace pyramidy. Všechny objednávky a hlášenky budou postupně zpracovány až po 27.8.2018. Děkujeme za pochopení :)

Anketa

V tuto chvíli žádná anketa neprobíhá.

Nositelé březového lístku

Březové lístky se udělují ve všech krajích ČR i na Slovensku. Mezi jejich nositele patří také členové těchto organizací:

  • Junák
  • Duha
  • A-TOM
  • Klub českých turistů
  • Zálesák
  • Pionýr
  • Naturo
  • ČSOP
  • a mnohých dalších
Hledání: